Sokatmondó grafikát tett közzé Lázár János építési és közlekedési miniszter. A kimutatás szerint Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia és Magyarország viszonylatában Magyarországon fut a legtöbb autópálya és gyorsforgalmi út, mintegy 1868 kilométernyi. A második legtöbb Lengyelországban van, 1802 kilométernyi, viszont háromszor nagyobb területen. Csehország 1363 kilométernyi autópálya-hálózattal rendelkezik, Románia 949 kilométerrel, Szlovákia csak 861-gyel.

Érdemes megnézni továbbá, hogy a magyar mennyiséget sem Ausztria (1749 km), sem Szlovénia (616 km) nem éri el.

„Szlovákiában Pozsonyt Kassával autópályán Magyarországnak sikerült összekötnie, ami kissé szégyen a gyakorlatilag 30 éve épülő északi autópálya-szakaszokkal szemben. A Dél-Szlovákiát érintő szakaszokról már nem is beszélve. Pedig ezt a térséget is megilletnék az autópályák.

Mi Nyitra megyében különösen nagy hangsúlyt fektetünk az utak felújítására, ugyanis a 21. században az utak jó minősége alapvető szempont kell, hogy legyen”

– tette közzé ezzel kapcsolatban Csenger Tibor, Nyitra megye alispánja, a Magyar Szövetség alelnöke.

Hozzátette: „arról már nem is szólva, hogy míg Szlovákiában az 1000 kilométernyi autópálya elérésére sincs nagyon kilátás, addig Magyarországon 2026-ra a 2000 kilométer elérését tűzték ki célul. Van mit tanulnia Szlovákiának Magyarországtól” – húzta alá a politikus.

És úgy tűnik tanul is, hiszen a Hospodárske noviny mutatott rá, hogy az autópálya-kezelő vállalat illetékesei bejelentették, hogy a Kiszucai járásban lévő D3-as autópályán, a Horelica-alagút bővítésére kiírt tendert a Váhostav, a Metrostav és a magyarországi Duna Aszfalt cégből álló konzorcium nyerte 230 millió eurós árajánlattal. A második ajánlattevő, az Eurovia vezette konzorcium 244 milliós árat javasolt. Mindkét cégcsoport csaknem 80 millió euróval olcsóbban ígéri a munka elvégzését, mint ahogy azt az állam eredetileg becsülte.

Az építkezés műszakilag bonyolultnak számít, ugyanis bár csak 5 kilométernyi sztráda épül meg, de az alagút sávjai megduplázódnak, így a már 2004 óta félprofilban működő cső mellé ássák majd az új furatokat.

A második nyomvonal hiánya főleg a nagy forgalom miatt okoz gondot, amelyen naponta 19 ezer jármű halad át.

A megkétszerezés jelentősen megkönnyítené a közlekedést, ami az évtized végére meg is valósulhat.

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.05.05.

Lehull az eltakaró vakolat a magyar angyalos címerről Nagyszombatban

(Fotó: Falath Zsuzsanna) Nagyon erős szimbolikájú fotót tett közzé Falath Zsuzsanna nagyszombati muzeológus, polgári aktivista, akit korábban a…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb